10 Aralık 2011 Cumartesi

ONUN ADI FRANZ,KAFKA
BİRİ ‘KAFKA ’’ MI  DEDİĞİ AN HEMEN AĞZINDAN DÖKÜLEN CÜMLELERE YÖNELİYORUM  VE HERŞEYİ İLE KISKANIYORUM SANKİ BANA ÖZELMİŞ GİBİ DUYMAK-PAYLAŞMAK  GÜCÜME GİDİYOR.KİTAPLARINI SEVDİKLERİMDEN BİLE KISKANIYORUM AHAHA SAKA DEĞİL SEVDİĞİMİ SEVDİĞİMDEN KISKANMAK BUNU ADIJHATTA ‘’BABAYA MEKTUP ‘’KİTABI BENİM İÇİN YAZILMIŞ OLDUĞU DÜŞÜNCESİYİM,KULAĞIMA ‘’İÇİMİ SONSUZ AÇTIM HİSSET,TANI BENİ’’ DİYE FISILDIYOR SANKİ.BİR SONRAKİ POSTUMDA DAHA NELER SÖYLÜCEGİM BU KİTAPLA İLGİLİ TAKİPTE  KALIN ,2011’E VEDA ETMEYE HAZIRLANDIĞIMIZ BU GÜNLERDE  BELKİ DE ANLATILACAK AYIN YAZARI KAFKA VE KİTAPLARI ,ARAMIZDA DİLSİZ BİR BAĞ KURULAN KAFKA’NIN  HAYATINA.
 
 
 
 
  DÜNYA EDEBİYATINA DEĞİŞİM,DAVA,ŞATO,AMERİKA GİBİ ESERLERİ ARMAĞAN EDEN FRANZ KAFKA,KADINLARLA İLİŞKİSİNDE TUTUK,HAKSIZLIKLARA KARŞI DUYARLI,HER FIRSATTA KORKULARININ ESİRİ OLDUĞUNU SÖYLEMESİNE KARŞILIK POLİTİK OLAYLARDA SERGİLEDİGİ CESUR DAVRANIŞLARIYLA ÇEVRESİNDEKİLERİ ŞAŞIRTAN BİRİYDİ.
 
  YAZMAMAK CİNNETE DAVETİYE ÇIKARMAKTIR.
 
  GÜÇLÜ BABALAR BİR TÜRLÜ YETERLİ BULMAZ ,BEĞENMEZ OĞULLARINI.OÇOÇUKLARININ KAHRAMANLARI,KENDİ BEDENLERİNDEN YARATTIKLARI KÜÇÜK ERKEKLERİ NEDEN O KADAR ACITIR?BAŞKA TÜRLÜ OLMAYA HAKKI YOK MUDUR OĞULLARININ?ÖMÜR BOYU KAPANMAYAN YARALARI KİMİ ERKEKLERİN,HEP O KAHRAMANLARIN AÇIKLARI MIDIR?
 
 ONUN YARALARINI DA CESUR BİR ÇOCUK YETİŞTİRMEYE ÇALIŞAN BABASI AÇMIŞTI.ŞEFKATTEN UZAK,ANLAYIŞSIZ,SÜREKLİ BAĞIRIP ÇAĞIRAN,GÜNEY BOHEMYA’DA YETİŞTİĞİ ÇETİN YAŞAM KOŞULLARINI HER FIRSATTA GÖZLER ÖNÜNE SEREN,HER YENİ ÇIKAN KİTABINI GURURLA GÖSTERDİĞİNDE İSKAMBİL OYUNUNU YARIDA KESTİĞİ İÇİN ONA KIZARAK’’ŞU KOMİDİNİN ÜSTÜNE KOY’’ DİYEN KENDİSİNİ SÜREKLİ HORLAYIP BAŞARILARINI KÜÇÜMSEYEN BABASINDAN NEFRET ETMESİNİN NEDENİ BUYDU.
 
TÜCCAR BABASI İLE ONA YARDIM EDEN UYSAL ANNESİ YOĞUN İŞLERİ NEDENİYLE ÇOCUKLARININ YANINDA PEK BULUNAMIYORDU.BÜTÜN SEÇKİN PRAG AİLELERİNDE  OLDUĞU ARALARINA SONRADAN BİR FRANSIZ MÜREBBİYE KATILSA DA,ONU İKİ KIZKARDEŞ VE ACIMASIZ HİZMETÇİLERİ BÜYÜTTÜ.ÇOCUKLUĞU ÇARESİZLİK İÇİNDE,DOĞDUGU EVİN KURALLARINA UYMAKTI.ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR KURULAMADIĞI KORKULARI,ÇOCUKLUK YILLARINDA YERLEŞTİ İÇİNE.
 
YOKSUL İŞÇİ SINIFININ DİKKATİNİ ÇEKMESİYLE SOSYALİZME YÖNELDİGİNDE  ON ALTI YAŞINDAYDI.SINIFIN TEK SOSYALİZİ KAFKA,ÇIKAN OLAYLARDA KENDİSİNDEN HİÇ BEKLENMEYEN  BİR CESARETLE ÖNE ATILARAK HERKSİ ŞAŞIRTMIŞTI.AYNI YILLARDA ÇEK-ALMAN TİYATROSU’NUN SERGİLEDİĞİ  OYUNLARI,ALMAN ÜNİ.OKUMA VE KONUŞMA KULÜBÜ’NİN DÜZENLEDİĞİ KONFERANSLARI,YAZARLARIN OKUMA SAATLERİNİ  KAÇIRMIYORDU.
 
1902 EKİM’İNDE BU OKUMA SAATLERİNDEN BİRİNDE,SONRADAN YAYINCISI OLACAK MAX BROD’LA DA TANIŞTI.HEBBEL,AMİEL,BYRON,GRİLLPARZER’İN GÜNLÜKLERİ İLE GOETHE,GRABBE VE DU BARRY’İN MEKTUPLARINI,DOSTOYEVSKİ VE SCHOPENHAUER’İN YAŞAMÖYKÜLERİNİ OKUYORDU;THOMAS MANN’A HAYRANDI.LİSEDEKİ TEK YAKIN ARKADŞI OSCAR POLLAK’A GÖNDERDİĞİ MEKTUPLAR İSE İLERİDE YAZACAKLARI HAKKINDA ÖNEMLİ İPUÇLARI VERİYORDU:
 
  ‘’VİCDANIN DERİN YARALAR ALINMASI İYİDİR.OKUDUĞUMUZ KİTAP BİR YUMRUK GİBİ TEPEMİZE İNİP BİZİ UYARMADIKTAN SONRA NEYE YARAR?BİZE,BİZİ ACILARA GÖMEN KİTAPLAR GEREKİYOR.’’
LİSEDEN SONRA POLLAK’IN ETKİSİYLE KİMYA OKUMAYA BAŞLAYAN KAFKA,SONRADAN FELSEFE EĞİTİMİ GÖRMEK İSTEDİĞİNİ AÇIKLADI.NE VAR Kİ ALMAN TOPLUMUN BİR PARÇASI OLDUĞUNU GÖSTERMEK İÇİN BÜTÜN ÇOCUKLARINI ALMAN OKULLARINDA OKUTAN BABASI HERMANN KAFKA,BİR KONUDA DAHA KARARLIYDI,F.K. HUKUK EĞİTİMİ GÖRECEKTİ.TEK DAYANAĞI OLAN YAZMAKTAN UZAK TAM ANLAMIYLA BİR CENDERE İÇİNDE,EZBERE  DAYALI HUKUK EĞİTİMİN SİNİRLERİ İYİCE YIPRATTIĞI DÖRT YILIN SONUNDA HUKUK DOKTORU ÜNVANI ALDIĞINDA BABASINA OLAN BORCUNU ÖDEMİŞTİ.
 
NE VAR Kİ KENDİSİNE YENİ BİR YAŞAM KURMAK İÇİN HİÇ PARASI YOKTU.BABA EVİNDEYDİ HALA.’ASSİCURAZİONİ GENERALİ’DEKİ SITAJIN ARDINDAN SANAYİ DEVLERİ,PROFESÖRLER VE YÜKSEK SOYLULARIN ARASINA KARIŞMASINI SAĞLAYACAK OLAN PRAG İŞÇİ KAZA SİGORTASI’NDA ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞINDA HENÜZ YİRMİ BEŞİNDEYDİ.
 
İSPANYOLCA ÖGRENMEK,VİYANA TİCARET AKADEMİSİ’NDE OKUMAK,GÖÇMEN OLARAK GÜNEY AMERİKA’YA GİTMEK,HAYALLERİNDEN SADECE BİRKAÇIYDI.AMA ALTINDA PRAG’DAN UZAKLAŞMA İSTEĞİ YATAN ARZULARINI HİÇBİR ZAMAN GERÇEKLEŞTİREMEDİ.KENDİSİNE YAKLAŞMASINA İZİN VERDİĞİ TEK KİŞİ,MAX BROD’LA BİRLİKTE YUKARI İTALYA,WEİMAR,PARİS VE İSVİÇRE’YE KISA SÜRELİ GEZİLER YAPTIBROD ONU ŞARKILI LOKALLERE,GECE KULUBLERİNE VE KAHVELERE GÖTÜRÜYORDU.
 
KADINLARLA OLAN İLİŞKİLERİNDEN BROD’A BAHSEDİYORDU ZAMAN ZAMAN.ONA YAZDIGI MEKTUPLARDAN BİRİNDE NİR GECE ÖNCE BİR OTEL ODASINDA ,ERKEKLERİN KENDİSİNE  SEVGİLERİNE DAVRANDIGI GİBİ  SEVECEN DAVRANMASINA İÇERLEYEN BİR FAHİŞENİN YANINDA OLDUĞUNU ANLATIKTAN SONRA  SÖYLE DİYORDU ‘’ ONUNLA YATMADIM ÇÜNKÜ O DA BENİMLE YATMADI.’’KADINLARLA OLAN İLİŞKİLERİNDE HER ZAMN TUTUKTU.ÇÜNKÜ SEX YAPMAYI ‘PİS BİR SEY’ OLARAK GÖRÜYORDU.İLK CİNSEL DENEYİMİNİ YİRMİ BİR YAŞINDA ODASINDA ROMA HUKUKU ÇALIŞIRKEN KARŞI DÜKKANDA FARKETTİGİ BİR KIZLA  YAŞAMIŞTI. (( YAZININ GÜCÜ BU OLMALI Kİ  BÜGÜN HALA  ANILARINI,ÖZEL YAŞANMIŞLIKLARI,SEVDALARI …  ÇOK RAHAT DİLLENDİREBİLİYORUZ))
 
ÇALIŞTIĞI KURUMLARDA MEMURLUKTAN BAŞSEKRETERLİĞE KADAR YÜKSELTİRKEN ,ŞAHİT OLDUKLARINA KARŞI DUYARSIZ KALAMADI.İŞÇİLERİN SİGORTA PİRİMLERİNİ ÖDEMEK İÇİN TÜRLÜ YOLLAR ARAYAN  SANAYİCİLERE KARŞI,YETERSİZ MAKİNALARDA İŞÇİLERİN NASIL SAKATLANDIĞINI KENDİ EL ÇİZİMLERİ İLE RAPORLAR HAZIRLADI.HER FIRSATTA KORKULARININ ESİRİ OLDUGUNU SÖYLEYEN KAFKA,SOSYALİST BİR ÖRGÜT OLAN  KLUB MLADYCH İLE İŞÇİ DERNEĞİ VİLEM KÖRBER’İN TOPLANTILARININ BİRİNDE  POLİS BASKILARINDAN KAÇMAYARAK HERKESİ BİR KEZ DAHA ŞAŞIRTTI.
 
ANCAK İÇ DÜNYASINDA SÜREKLİ KENDİSİYLE  ÇELİŞİYORDU.BİR YANDAN İŞÇİ HAKALRINI SAVUNUYOR ,ÖTE YANDAN  SEKSEN KRON MAAŞ ALDIĞI İŞİNDE ,HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP ETMEKSİZİN  MESAİ SAATLERİNİN DIŞINDA DA ÇALIŞMAYI KABUL EDİYORDU.OYSA İŞTEN ARTA KALAN  HER DAKİKAYA NE KADAR İHTİYAI VARDI.GECELERİ KESİNTİSİZ YAZIYORDU.
 
BROD’A,KENDİSİNİ YAZIP ÇİZMELERİNİN AYAKTA TUTTUĞU,YAZIP ÇİZMEYEN BİR YAZARIN CİNNETE DAVETİYE ÇIKARDIĞI BİR YAZAR  OLARAK NİTELENDİRİYORDU.1908 YILINDA ,HYPERİON DERGİSİNDEKİ DÜZ YAZILARIYLA  YAYIN HAYATINA ATILAN KAFKA,DÖRT YIL SONRA FARKEDİLECEK VE KENDİSİNE ARTIK ‘ÖNEMLİ BİRİ’ GÖZÜYLE BAKILMAYA BAŞLANACAKTI.’’KAYIP’’ VE ‘’YARGI’’ İSİMLİ ROMANLARI İLE  BİR SABAH UYANDIGINDA  KENDİSİNİ YATAKTA  BİR BÖCEK OLARAK BULAN SAMSA’YI ANLATTIĞI ÜNLÜ ÖYKÜSÜ ‘DEĞİŞİM’İ DE BU YIL TAMAMLANDI.
 
BU YILIN BİR BAŞKA ÖNEMİ DAHA VARDI HAYATINDA.MAX BROD’UN EVİNDE FELİCE BAUER’LE TANIŞMISTI.BEŞ YIL SÜREYLE  BEŞ YÜZÜ AŞKIN MEKTUP VE KART ATACAĞI FELİCE’Yİ ASLINDA  BİR HİZMETÇİYE BENZETMİŞTİ ÖNCE.AMA GÜÇLÜ VE İŞİNİ BİLEN BİR KADIN OLARAK  GÖZÜKMÜŞTÜ GÖZÜNE .BU SIRALARDA RİVA’DA GEÇİRDİĞİ BİR HAFTA SONUNDA  TANIŞTIĞI ‘İSVİÇRELİ KIZ’ İLE BELKİ HAYALİNDEKİ YAŞAMI SÜRDÜRÜLEMİYECEĞİNİ DÜŞÜNDÜGÜNDEN ,İÇ ÇATIŞMALARINDAN ONU KURTARMASI İÇİN MEKTUP YAZARAK YARDIM İSTEDİĞİ FELİCE İLE EVLENMEYE KARAR VERDİ.
 
ANCAK RAHAT VE SICACIK BİR EVDE AKŞAM YEMEĞİNDEN SONRA GECE ON BİRDE UYUMAYI İSTEYEN FELİCE ,SIK SIK ARABA ZİYARETLERİ YAPACAKLARI ORTA HALLİ BİR YAŞAM HAYALİ OLAN BİR KADINDI.FELİCE İLE ANLAŞMA YAPMIŞTI.SAVAŞ BİTİNCE EVLENECEK VE BERLİN’DE EV KİRALAYACAKTI.HAYALLERİ HİÇBİR ZAMAN GERÇEKLEŞMEDİ.FELİCE İLE İKİ KEZ NİŞANLANAN  KAFKA 1917 ARALIK’TA KESİN AYRILACAKTI.
 
BİRKAÇ YIL SONRA ,KENDİSİNE BAŞVURARAK KİTAPLARINI ÇEKÇEYE ÇEVİRMEYE BAŞLAYAN MİLENA J. POLAK İLE MEKTUPLAŞMAYA BAŞLADI.VİYANADA,YİRMİ BEŞ YAŞINDAKİ MİLENA’DA BABASINDAN NEFRET EDİYORDU.ÜÇ KEZ BULUŞMUŞLARDI.GERİYE KALANLAR İSE MEKTUPLARDI.
 
SIK SIK KAN TÜKÜREN KAFKA İYİLEŞMEK İSTEMİYOR,BUNU MEKTUPLARINDA DİLE GETİRİYORDU.NE BİR İNSAN NE DE BİR ERKEK OLARAK KENDİSİNDEN HOŞNUT DEGİLDİ.
 
MİLENA’YA ARTIK YAZIŞMAMALARINI GEREKTİRDİĞİNİ YAZDIGI GÜNLERDE ÜÇÜNCÜ KZ NİŞANLANACAGI JULIE WOHREYZEK İLE TANIŞTI.EVLİLİK PLANLARI YAPARKEN YİNE GÜNLÜGÜNE CEKİNCELERİNİ YAZIYORDU ‘’EDEBİYATIN TEHLİKELERİNİN KUCAĞINA OLDUGU GİBİ ATMIŞSIN KENDİNİ,AKCİĞER HASTASISIN ,BÜRADAKİ UFAK BAZI İŞLERDEN YORGUN DÜŞMÜŞ,YAKAYI KURTARMAYA ÇALIŞAN BİRİSİN.VE EVLENMEYİ DÜŞÜNÜYORSUN.ÖYLE Mİ?’’HAHAMLIK YAPAN  AYAKKABICI BABANIN KIZI İLE OLAN EVLİLİĞİ,YAHUDİ GELENEKLERİNE UYMADIĞI İÇİN ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİR.
 
HASTALIĞI İLE ERKEN GELEN EMEKLİLİGİNİ KIZ KARDEŞİ OTTLA’NIN YANINDA YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTIR.YAŞAMININ SON ALTI AYINDA HAYATINA GİREN DORA DİAMENT,BELKİ DE YANINDA MUTLU TEK KADINDI.DORA’YA AŞIK OLAN KAFKA BİRÇOK ÖYKÜSÜNÜDE YAKMIŞTIR. ((AHH AHHH L KİMBİLİR NE SIKINTILAR BARINDIRIYORDU))
 
ÇEVİRMESİ İÇİN MİLENA’YA TESLİM ETTİĞİ GÜNLÜKLERİNE ‘’ÇILDIRINCAYA KADAR HERKESTEN SOYUTLUYACAĞIM KENDİMİ,HERKESLE KÜSÜCEK VE KONUSMAYACAGIM’’DİYA YAZDIGI SON YILLARINDA NİTEKİMDE YAPMIŞTI.1924’TE DAHA DA KÖTÜLEŞTİ.DORA YANIBAŞINDAN HİÇ AYRILMADI.BROD’A ÖYKÜLERİNİN HEPSİNİ YAKMASINI VASİYET ETTİ AMA BU SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ BROD.
 
3 HAZİRAN 1924’TE,KİERLİNG SANATORYU’NDA ÖLDÜGÜNDE DAHA KIRK BİR YAŞINDAYDI.KİTAPLIGI VE MEKTUPLARI’NIN BİRÇOĞU KAYBOLDU.HAYATINDAKİ BİRÇOK TANIDIKLARI NAZİ KAMPINDA ÖLDÜRÜLDÜ.
 
‘’BİRÇOK YERDE ASILLI ASILSIZ YAZILIP ÇİZİLEN KAFKA İÇİN BUGÜNE DEK EN DOĞRU ANLATIMINDAN DOLAYI‘’PERİHAN ÖZCAN’’ ‘IN DİLİNE VE ELİNE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.’’
                               

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder