28 Ekim 2011 Cuma

DAKTİLOYA ÇEKİLMİŞ ŞİİRLER-NİLGÜN MARMARA

HANGİ CÜMLELER YA DA HANGİ KELİMELERLE EN İYİ BAŞLANGIÇ YAPILIR Kİ,TÜM BİLDİKLERİMİ UNUTMUŞ GİBİ HİSSEDİYORUM.YAZMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE RAHAT 10 DK. DÜŞÜNDÜM,BEYNİM SANKİ BENİMLE DALGA GEÇER GİBİ ,KELİMELER ALAY EDER GİBİYDİ,ÇOK SEVDİGİMİ BİLDİGİNDEN OLSA GEREK.HİÇBİR SİİR VE HİCBİR ŞAİR BENİ ETKİLEMEMİŞTİR TA Kİ NİLGÜN HAYATIMIN MERKEZİNE YERLEŞENE KADAR.NİLGÜN'ÜN HAYATINDAN KISACA BAHSETMİŞTİM VE YERİNE GETİRMEM GEREKEN 2 ŞEY VAR DI,1.KİTABINA SAHİP OLMAK 2.İSE MEZARININ NEREDE OLDUGUNU ÖGRENİP ZİYARET ETMEK.BULMAK KOLAY OLMADI AMA NİHAYET KAVUŞTUM,SIRADA İÇİMDE BESLEDİGİM DUYGULARIMI PAYLAŞMAK İÇİN ZİYARET VAR.ONA DUYDUGUMU SEVGİNİN NE TARİFİ VAR NE DE ...SANKİ ABLAMMIŞ GİBİ,YARIM KALAN PARÇAMMIŞ GİBİ DELİCESİNE SEVİYORUM.''NİLGÜN MARMARA''NIN GERİDE BIRAKTIĞI NADİDE ESERİ VE KÜTÜPHANEMİN BAŞTACI ŞİİR KİTABINDAN ŞİİRLER YAZMAZSAM NASIL RAHAT EDEBİLİRİM Kİ.


 NİLGÜN ABLAMIN 1977-1987 ARASINDA YAZDIĞI ŞİİRLERDEN DERLENMİŞTİR.EŞİ TARAFINDAN TOPARLANMIŞ VE GERİDE BIRAKTIGI NOTU ÜZERİNE ADI ''DAKTİLOYA ÇEKİLMİŞ ŞİİRLER''OLARAK ADINI ALMIŞTIR.TOPLAM 5.BASIMA GİRMİŞTİR,NE KADAR ÜZÜCÜ ASLINDA,BÖYLE ŞAİRLER ZOR YETİŞİR ,ONA KARSI SEVGİM BU KADAR DERİN OLMASA DA YİNE AYNI CÜMLELERİ KURAR ''5.BASIM DİİL 55.BASIM OLMASI GEREKİR ''DERDİM.YAŞAMI VE ŞİİRLERİ SAYGI DUYULACAK KADAR ZEKİ,NET.


SEYHAN ERÖZÇELİK'İN AĞZINDAN;


''NİLGÜN MARMARA,HERŞEYDEN ÖNCE,KÜÇÜK BİR ÇOCUKKEN,İNGİLİZCE ''ÖGRETİLEN'',HAKİKATEN İNGİLİZCE ÖĞRETİLEN BİR OKULDA OKUMAYA GÖNDERİLDİ.
BU OKULA GİRMEK ZORDU.
NİLGÜN MARMARA GİRDİ.
ÇÜNKÜ ZEKİYDİ,AKILLIYDI.DUYARLIYDI.
ÇÜNKÜ GELECEGİN MİMARLARI,BU OKULDA YETİŞECEKTİ.
BU BİR ''PROJE''DİR.
NİLGÜN MARMARA,ÇOK İYİ HOCALARDAN DERS ALDI.
EN İYİ ŞAİRLERLE ARKADAŞLIK KURDU.
ÖĞRENMEK İSTİYORDU.ÖĞRENDİ.İZLEDİ.BAKTI.
NE VAR Kİ,NİLGÜN MARMARA,O ''PROJE''YE İNANMADI.
O,HER ZAMAN KENDİ YOLUNU SEÇTİ.ONU TERCİH ETTİ.
HA.OKUL ARKADAŞLARI DA ÖYLE.AYNI ACILARI,ZEVKLERİ,ARZULARI HEP AYNI ŞEYİ GÖRDÜLER.
TÜRKİYE'NİN KARARTILDIĞI ZAMANLARI GÖRDÜLER,GEÇİRDİLER.
SONRA ŞİİR YAZMAYA BAŞLADI.İLK DÖNEM ŞİİRLERİNDE,YER YER,İYİ ŞAİRLERDEN ETKİLENDİĞİ APAÇIK BELLİDİR. (BU NEYİ DEĞİŞTİRİR Kİ)
NE VAR Kİ,ETKİLENDİĞİ ŞAİRLERİ,TAVRIYLA,DURUŞUYLA O ETKİLEMİŞTİR.O,BİR HANIMEFENDİDİR.ÇOCUK HANIMEFENDİ.HER TÜRLÜ BİLGİYE AÇIK.SORAN,GÖREN,SORGULAYAN GÖZLERİYLE.
İNANMAYAN.
ÇÜNKÜ HERŞEY YALAN.
BİZ,NEYİZ?
HEPİMİZ.
HEPİMİZİZ.
BELKİ DE ,GAM ÇEKMEYE FERYADIMIZ VARDI.''


EY,İKİ ADIMLIK YERKÜRE
SENİN BÜTÜN ARKA BAHÇELERİNİ GÖRDÜM BEN!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder